تور زمینی ارمنستان ویژه خرداد ۹۶
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶
تور بلغارستان پرواز قشم ایر تابستان ۹۶
تور بلغارستان پرواز قشم ایر تابستان ۹۶
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶

دوازه جهنم پدیده ای خاص در دل بیابان

دروازه جهنم

عکس ها و ویدیوهای زیادی از یک پدیده طبیعی به نام دروازه جهنم وجود دارد که در آن ها شاهد منظره ای هستیم که آتش از دل خاک و در بیابانی خشک و بی آب و علف زبانه می کشد.


دوازه جهنم پدیده ای خاص در دل بیابان

دروازه جهنم

این دهانه آتشین در کشور ترکنستان واقع شده است. جالب اینکه این پدیده طبیعی به وسیله دخالت انسانی پدید آمده است! در سال ۱۹۷۱ میلادی در نزدیکی روستای دروازه در کشور ترکمنستان حفاری هایی در جهت کاوش نفت و گاز انجام می شد که طی آن ناگهان تجهیزات در حفره ای عظیم فرو رفتند. گاز شروع به خارج شدن از این حفره نمود و تیم حفاری برای جلوگیری از انتشار مواد آلاینده در محیط تصمیم به آتش زدن آن گرفت به این امید که پس از اتمام گاز، آتش هم خاموش شود اما روزها، هفته ها، ماه ها و سال ها است که این آتش همچنان زبانه می کشد. هیچ کس نمی داند که چقدر طول خواهد کشید که این آتش خاموش شود. به این ترتیب بود که دروازه جهنم تبدیل به یکی از نمادهای توریسم در ترکمنستان شد.
این پدیده در روز روشن آنچنان فروغ و هیجانی ندارد اما در شب هنگام تبدیل به منظره ای ویژه می گردد. عمق حفره حدود ۲۰ متر است و هزاران شعله آتش در آن نمایان است. تورهای این منطقه برای بعد از ظهرها برگزار می شود تا بینندگان بتوانند میان نور آتش، تاریکی هوا و سکوت بیابان ارتباطی معنادار پیدا کنند.
نزدیک ترین آبادی به محل این پدیده در ۹۰ کیلومتری است. دهکده ای به نام اربنت Erbent. برای دسترسی به محل دروازه جهنم به اتومبیل های آفرود نیاز است. مسیر خاکی و پر از پستی و بلندی است.
برای آنان که طرفدار مسافرت های طبیعت گردی و بیابانگردی این چنینی هستند، سفر به دروازه جهنم می تواند بسیار دلچسب باشد…

دروازه جهنم