تور فیلیپین
تور فیلیپین ویژه پاییز ۹۶ زمستان ۹۶ با پرواز الاتحاد
مهر ۱۷, ۱۳۹۶
تور برزیل
تور دور برزیل با پرواز امارات ویژه زمستان ۹۶
مهر ۲۳, ۱۳۹۶

تور طبیعت گردی کویر مرنجاب هر هفته ۵ شنبه

تور کویر مرنجاب

کویر زیبای مرنجاب یکی از پرطرفدارترین نقاط کویری ایران است که در میان کویرگردان محبوبیت بالایی دارد. این کویر یکی از بهترین نقاطی است که می‌توانید برای سفرهای بیابانی انتخاب کنید. امروزه گشت‌وگذار در طبیعت تنها محدود به مناطق پرآب و جنگلی نیست، بلکه به لطف پیشرفت تکنولوژی و افزایش سطح آگاهی و البته حس تنوع‌طلبی، مناطق کویری و بیابانی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.


تور طبیعت گردی کویر مرنجاب هر هفته ۵ شنبه

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تورهای داخلی یک و چند روزه با شماره ۰۹۳۵۸۹۵۲۱۸۴ در تماس باشید.

حرکت : هر هفته ۵ شنبه حدود ساعت ۲۲
برگشت : جمعه حدود ساعت ۲۴

قیمت: ۱۳۰٫۰۰۰ تومان برای هر نفر

خدمات:
صبحانه، ناهار، عصرانه، گشت، بیمه، لیدر، مجوز
گشت ها:
بازدید از دریاچه نمک، بازدید از تپه های بزرگ شنی، بازدید از کاروانسرای شاه عباسی


امروزه گشت‌وگذار در طبیعت تنها محدود به مناطق پرآب و جنگلی نیست، بلکه به لطف پیشرفت تکنولوژی و افزایش سطح آگاهی و البته حس تنوع‌طلبی، مناطق کویری و بیابانی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

این مناطق به دلیل موقعیت خاص و بکر حس کنجکاوی و جستجو را در همه‌ی افراد ماجراجو بر می‌انگیزد و آن‌ها را به سمت خود می‌کشانند. شن‌های روان، پوشش گیاهی و جانوری ویژه، حس کشف ناشناخته‌ها و همچنین سختی پیمودن کویر جذابیت زیادی به همراه دارد.

کشور ایران با داران بودن جغرافیای خاص که تنها در معدود نقاطی از دنیا وجود دارد علاوه بر داران بودن نقاط ساحلی، جنگل‌ها، کوه‌ها و دشت‌های سرسبز از موهبت داشتن مناطق کویری هم برخوردار است، بنابراین بدیهی است که گردشگری در کشور عزیزمان از این حیث هم روبه پیشرفت باشد. کویر مرنجاب یکی از این موهبت‌های الهی به شمار می‌رود که به یکی از قطب‌های اصلی کویرگردی در ایران تبدیل شده است

یشتر افرادی که در عمر خود، کویر را ندیده‌اند و دوست دارند در شن‌ها ماجراجویی کنند، به صحراهای امارات می‌روند. این مساله در مورد ایرانی‌ها هم صدق می‌کند، بی‌آنکه بدانند این امکان در ایران نیز وجود دارد.

در دسترس‌ترین بخش کویری ایران، «مرنجاب» است. فقط کافی است ۴ ساعت از تهران فاصله بگیرید تا به قلب کویر راه پیدا کنید. امنیت، اعتدال نسبی ، تنوع جاذبه‌های گردشگری، تنوع گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی این منطقه نسبت به دیگر مناطق کویری ایران از آن فضایی وصف‌ناشدنی ساخته است و البته تفاوت تپه‌های شنی مرنجاب با تپه‌های شنی دوبی در بکر‌بودن و صد‌البته در نداشتن امکانات است.
کویر مرنجاب در استان اصفهان قرار دارد. این کویر از شمال به دریاچه نمک‌آران و بیدگل از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک‌حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بندریگ و یارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان‌های آران و بیدگل و کاشان محدود می‌شود. ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح دریا حدود ۸۵۰ متر است. قسمت عمده این کویر تپه‌های شنی است و از نظر پوشش گیاهی نیز غنی است. پوشش گیاهی این منطقه شامل گیاهان شور ریسند از جمله درختان گز و طاق و بوته‌های قیچ است.
«غلامرضا حسنی‌مقدم»، مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان درباره جاذبه‌های گردشگری کویر می‌گوید: «وقتی بحث گردشگری و گلگشت پیش می‌آید، عده‌ای فکر می‌کنند مختص به جایی خوش آب و هوا و سرسبز است اما لزوما اینطور نیست. کویر مرنجاب و شب‌های زیبایش می‌تواند با هر جنگل و دریایی رقابت کند.»
وی می‌افزاید: «همین جاذبه‌ها باعث شده که کویر مرنجاب بتواند در ۴ ماه اول سال نزدیک به ۱۲۰درصد از گردشگرانی را که به کاشان می‌آیند و بالغ بر یک و نیم میلیون نفر هستند، به سوی خود جذب کند.»
در کنار تپه‌های شنی که اصلی‌ترین جاذبه کویرند، وجود قلعه مرنجاب و جزیره سرگردان در کویر مرنجاب، انگیزه بیشتری را به گردشگران برای آمدن به این منطقه می‌دهد. قلعه مرنجاب، کاروانسرایی در کویر مرنجاب است که در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است. درباره دلیل ساخت این قلعه در کنار دریاچه نمک در کتب تاریخی آمده است که شاه‌عباس با وجود ساخت کاروانسراها و قلعه‌های متعدد در سراسر کشور در این منطقه تاسیسات دفاعی و پایگاه نداشته است چون تا آن زمان دشمنان به‌خاطر وجود دریاچه نمک و گستره کویر ایران از این سمت به سوی پایتخت هجوم نیاورده بودند اما او که شاهی به غایت دور‌اندیش بود، جانب احتیاط را از دست نداد و در سال ۱۰۱۲ هجری قمری یک پایگاه نظامی در این منطقه ساخت تا بتواند جلوی تهدیدات را بگیرد. بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیده‌بانی است و ذکر شده که همیشه ۵۰۰ سرباز مسلح در قلعه حضور داشتند و امنیت عبور کالا از جاده ابریشم را در این منطقه تامین می‌کردند.
این کاروانسرا مربع‌شکل ساخته شده است و ۶ برج در دیوارهای آن تعبیه شده است. بیرون قلعه برکه‌ای وجود دارد که آب آن از دو چشمه آب شور و آب شیرین تامین می‌شود. این دو چشمه با هم به سطح زمین می‌آیند. در عین حال وجود یک چشمه آب شیرین در کویر نمک، تعجب بسیاری از زمین‌شناسان را برانگیخته است. حسنی‌مقدم در اشاره به این کاروانسرا می‌گوید: «در حال حاضر کاروانسرای مرنجاب برای تغییر کاربری و تبدیل به مرکز اقامتی در طرح ملی پردیسان قرار دارد و امید آن می‌رود در آینده‌ای نزدیک بتواند گوشه‌ای از نیازهای رفاهی گردشگران در این منطقه را برطرف کند.